Ne altın ne dolar ne de konut. Piyasaları uçuracak yatırım aracı belli oldu

Uzmanlar, ABD’nin FED kararı öncesi piyasalar için ciddi yorumlarda bulundular. Zirveye koşacak gümüş için, yılsonunu işaret eden uzmanlar, yatırımcısının havalara uçacağını söyledi.

FED FAİZ KARARINI AÇIKLADI

ABD Merkez Bankası Fed, faiz kararını duyurdu. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugünkü toplantısının ardından alınan kararla fonlama faizi yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutuldu. Karar oybirliği ile onaylandı.

SONRAKİ FAİZ KARARI 31 TEMMUZ’DA

Fed, üst üste gerçekleştirdiği yedinci toplantısında da faiz kararını değiştirmemiş oldu. Banka bir sonraki faiz kararını 31 Temmuz tarihinde açıklayacak. Piyasa beklentisi de bugün gerçekleştirilen toplantıda faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

’50 LİRA OLACAK’

Bu hafta, özellikle gümüş ve altın konusunda uzmanlardan sıkça uyarılar geldi. ABD’nin FED faiz kararı öncesinde yapılan değerlendirmelerde, uzmanlar gümüş fiyatlarının yıl sonuna kadar 50 TL’ye ulaşabileceğini öngördü.

Bu tahminler, yatırımcılar için önemli bir işaret olarak değerlendiriliyor ve piyasaların dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurguluyor.

GÜMÜŞ NEDEN GERİ ÇEKİLDİ?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Rıza Gökay Tuğsavrol, gümüş fiyatlarıyla ilgili tahminini açıkladı.

“ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin gümüşü olumsuz etkilemesiyle yükselişler geri çekildi” diyen Tuğsavrol, “Çin’in maden alımını durdurması, ons fiyatının 33’ten 30 seviyesine düşmesine neden oldu” ifadelerini kullandı.

Tuğsavrol, bu gelişmelerin gümüş piyasasında önemli dalgalanmalara yol açtığını belirtti.

GÜMÜŞTE YIL SONU BEKLENTİSİ

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Rıza Gökay Tuğsavrol, gümüş fiyatları için uzun vadeli beklentilerini açıkladı.

Tuğsavrol, “Uzun vadede gümüşün ons bazında eylül ayında 35 üstünü test etmesini bekliyorum. Yıl sonunda ise ons fiyatının 38-40 aralığında olacağını öngörüyorum” dedi.

Ayrıca, gümüşün Türk lirası cinsinden değerlendirildiğinde, “Gümüş/TL’nin, gelecek veriler ışığında eylül ayında 40-42 TL aralığında seyretmesini bekliyorum. Yıl sonu beklentim ise 50 TL” ifadelerini kullandı.

SEPET YATIRIMINA DİKKAT

Yatırımcılara tavsiyelerde bulunan Rıza Gökay Tuğsavrol, “Yatırımcıların bu bilgiler ışığında yatırımlarına dikkat etmelerini ve uzun vadeli düşünmelerini tavsiye ediyorum. Özellikle kademeli alış ve satışlara özen göstermeleri, sağlıklı yatırımlar için çok daha mantıklı olacak.

En önemli nokta ise borç parayla yatırım yapmamaları ve yatırım portföylerini çeşitlendirmeleri” açıklamasında bulundu. Tuğsavrol, sepet yatırımının riskleri dağıtarak daha güvenli bir yatırım stratejisi sunduğunu belirtti.

GÜMÜŞ PİYASASINDA SON DURUM

Gram Gümüş

Alış: 30,03 TL

Satış: 30,08 TL

Önceki kapanış: 30,9012

Not: Haberde yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir