7. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali ‘UMUT’la devam ediyor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı önemiyle bir dizi etkinliğe ve deneyim atölyelerine ev sahipliği yapacak olan MKM Beşiktaş Çağdaş’ta, bir yandan dünden bugüne sanatın yolculuğu konuşulacak bir yandan gençler birbirinden keyifli atölyelerde potansiyelini keşfedecek…

2010 yılından bu yana 31 ülkeden katılımın olduğu 7. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, bu yıl ‘umut’ konseptiyle sanatseverlerin ve çocukların beğenisine sunuluyor. Yedinci kez düzenlenen ve bir ay sürecek olan bienalin en anlamlı etkinliğine ise ana mekan olarak seçilen MKM Beşiktaş Çağdaş imza atıyor. Bir kurtuluş dönemini simgeleyen 19 Mayıs önemiyle bir dizi programa ev sahipliği yapacak olan mekan, bir gün boyunca eğitici programların yanı sıra birbirinden keyifli deneyim atölyelerini ağırlayacak.

“UYGARLIK DORUĞUNUN MERDİVENİ SANATTIR”

23 Mayıs’a kadar devam edecek olan bienal kapsamında konuşan Bienal Direktörü Gazi Selçuk, “İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, bu yıl umut temasıyla, geleceğe kapılarını açtı. Gençlik demek gelecek demek ve ben Türk gençliğine, onların hayal gücüne ve azmine sonsuz bir umutla inanıyorum. Bu yıl, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın ruhuna yakışan bir etkinliğe imza atacağız. “Uygarlık doruğunun merdiveni sanattır” demiş Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk. Gençliğimiz bu uygarlığa, müthiş bir sanat sevgisiyle ulaşıyor. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali olarak, bu merdivenin bir basamağı olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı söyleşileriyle başlayacak olan 19 Mayıs programının açılışı, Türkiye’de ve dünyada gönüllü çalışmalara katılımı ele alan ‘Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk’ paneliyle gerçekleşecek. Farklı gençlik tanımları ve gençlik hakları üzerine söyleşilerin yapılacağı ikinci programın ardından, öğretmenlerin ve öğrencilerin kişisel yaratıcılık potansiyellerini keşfetmelerine katkı sağlayacak olan ‘Çöp İnsanın Dönüşümü’ etkinliği düzenlenecek.

MODERN SANATTAN DİJİTAL SANATA, SANATIN DÖNÜŞÜMÜ ELE ALINACAK

Umut Elçileri’nin katılımıyla gerçekleşecek olan etkinlikte ise katılımcılar, doğadaki canlılara hamurla hayat vererek, geleceğe mesajlar gönderecek. Mesajlarını bienal duvarlarına yazacak olan çocuklar, ‘Umut Ne Renktir’ sorusunun cevabını arayacak. Sanatın dününden bugününe bir yolculuğa davet eden ‘Nedir Bu Sanat?’ panelinde ise modern sanattan dijital sanata kadar sanatın dönüşümü ele alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir